Z miesiąca na miesiąc przybywa spraw sądowych związanych z WIBORem. Główną przyczyną tego zjawiska jest gwałtowny wzrost rat kredytów złotówkowych, które mają zmienne oprocentowanie. Ten stan rzeczy utrzymuje się już od blisko dwóch lat. Wśród kredytobiorców rosną wątpliwości dotyczące braku ich rzeczywistego wpływu na kształtowanie się wskaźnika WIBOR.
Czy banki powinny uwzględniać WIBOR w treści umowy?
Wielu złotówkowiczów zastanawia się, czy banki powinny w ogóle uwzględniać WIBOR w treści umowy kredytu. Mają także wątpliwości co do obliczania oprocentowania kredytu hipotecznego na podstawie tego wskaźnika. Ich wątpliwości są podzielane także przez coraz liczniejsze grono prawników. Ci eksperci wskazują na to, że zapisy WIBOR mogą mieć charakter klauzul abuzywnych, tak jak ma to miejsce w przypadku kredytów frankowych.
Sprawy sądowe WIBOR dotyczą przede wszystkim usunięcia WIBOR z umowy kredytu lub w niektórych przypadkach unieważnienia całej umowy kredytowej.
Pomoc Frankowiczom
Czy można skutecznie pozwać bank?
W sądach toczy się coraz więcej spraw dotyczących WIBOR. Jednak, biorąc pod uwagę fakt, że te sprawy zostały wszczęte w 2022 i 2023 roku, obecnie nie ma jeszcze prawomocnych wyroków sądowych. Trudno jest więc jednoznacznie w tym momencie określić, w jaki sposób ukształtuje się w tym temacie linia orzecznictwa.
W przypadku spraw sądowych dotyczących WIBOR kredytobiorcy zgłaszają dwa podstawowe roszczenia. Pierwsze to usunięcie wskaźnika WIBOR z zapisów umowy, a drugie to unieważnienie całej umowy kredytowej. W pierwszym przypadku, usunięcie wskaźnika powinno doprowadzić do zachowania ważności kredytu przy jednoczesnym znaczącym obniżeniu spłacanych rat. W przypadku unieważnienia umowy, bank musiałby zwrócić kredytobiorcy wszystkie wpłacone przez niego środki. Obejmowałyby one raty, odsetki, prowizje i inne opłaty manipulacyjne. Kredytobiorca z kolei musiałby zwrócić bankowi czystą kwotę faktycznie wypłaconego kapitału.
Pomoc Frankowiczom
Lepiej czekać na przedawnienie niż ogłosić upadłość
Terminy przedawnienia danego zobowiązania zależne są od jego rodzaju i występuje zarówno roczne przedawnienie, jak i kilkuletnie. Warto mieć jednak na uwadze, że bieg przedawnienia można przerwać na kilka sposobów, co z resztą wykorzystują wierzyciele. W gruncie rzeczy wystarczy, że wierzyciel podejmie odpowiednie kroki przed sądem lub odda sprawę do komornika.
Wyroki sądowe WIBOR
Nie trudno się domyśleć, że sprawy sądowe WIBOR toczą się jeszcze zbyt krótko aby mogły zostać wydane już prawomocne wyroki sądowe. Na pierwsze rozstrzygnięcia trzeba niestety poczekać jeszcze około roku. Należy jednak być pozytywnej myśli, ponieważ sądy już teraz wydają postanowienia w przedmiocie zabezpieczenia roszczeń kredytobiorców.